Barwy podstawowe

Początek wszystkiego

Niebieski, czerwony, żółty, biały i czarny. Barwy podstawowe. Początek wszystkiego. Artystyczna prostota, źródeł której należy poszukiwać w niemieckiej Szkole Bauhaus. Ta niezwykle popularna w latach 50-tych kompozycja barw do dziś pozostaje wpływowym ulubionym schematem kolorów współczesnych projektantów wszelkiej maści. Dla mnie to sentymentalna mieszanka kolorów w stylu retro, która pachnie jak kredki z lat 80-tych i przywodzi na myśl ikoniczną kostkę Rubika, katalogi Benettona czy klocki Lego. To synonim dobrego smaku i dobrego designu. To ikoniczna estetyka, która przetrwała próbę czasu, i która pozostaje w zgodzie z japońskimi zasadami harmonii, funkcjonalności, ponadczasowości i wyrazistości.

Siła kolorów

Od dawna fascynuje mnie wpływ, jaki kolory mają na nasze życie. Posiadają moc, która wykracza poza zwykłe estetyczne doznania wizualne. Kolory mają zdumiewającą zdolność wywoływania emocji i wpływania na nastrój, komunikują bez użycia słów. Każdy odcień posiada swoją unikalną energię i symbolikę, niesie skojarzenia zakorzenione w naszej kulturowej i psychologicznej tkance. Kolory mają też moc zmieniania tego jak odbieramy przestrzeń: jasne odcienie dają iluzję otwartości i przestronności, podczas gdy ciemniejsze odcienie wywołują wrażenie przytulności i intymności, przywodzą na myśl łono matki lub jaskinię. Już wcześniej napisałam kilka artykułów na temat mojej fascynacji elektrycznym niebieskim (tutaj) lub na temat zaskakującej szlachetności różu (tutaj). Dzisiaj chciałam podzielić się z wami moimi przemyśleniami na temat barw podstawowych.

Krótka historia barw Bauhausu

Założona w 1919 roku przez architekta Waltera Gropiusa, Szkoła Bauhausu dążyła do połączenia sztuk pięknych, rzemiosła i architektury w jedną artystyczną wizję. Z tego ćwiczenia wyłonił się spójny język projektowania, charakteryzujący się funkcjonalnością, minimalizmem i geometrycznymi formami. Centralną ideą filozofii projektowania Bauhausu były barwy podstawowe: kolor niebieski, czerwony i żółty, a także czarny i biały.

Johanness Itten, znany nauczyciel i artysta Bauhausu, jako pierwszy powiązał barwy z emocjami. Teoria Ittena podkreślała psychologiczną moc kolorów i ich potencjał do wywoływania w ludziach określonych emocji. Wierzył on, że barwy podstawowe, które nazywam "Wielką Piątką", symbolizują podstawowe ludzkie emocje: niebieski miał reprezentować duchowość i spokój, czerwony - ciepło i emocje, a żółty - intelekt i szczęście. Czerń i biel miały z kolei służyć jako elementy równoważące i wzmacniające działanie barw podstawowych. Itten dostrzegał także znaczenie kontrastu w każdym dziele artystycznym. Jego nauki kontynuował Wassili Kadinsky, który również wniósł duży wkład w teorię kolorów Bauhausu, między innymi łącząc kolory z ... dźwiękami muzycznymi. I kształtami. Stąd pochodzi znana kombinacja trójkąta, kwadratu i koła w barwach podstawowych.

Barwy podstawowe i wnętrza

Barwy podstawowe oferują nam niezwykły paradoks: tworzą uderzające różnice wizualne, jednocześnie dając poczucie harmonii. Każdy kolor w palecie barw podstawowych ma swoją charakterystykę i znaczenie, ale swojej supermocy nabierają dopiero wtedy, gdy są używane razem. Podobnie jak w japońskich anime z lat 70-tych (z włoskim i polskim dubbingiem!) o bohaterach, którzy zamieniają się w superbohaterów dopiero, gdy połączą swoje moce. Niebieski tworzy spokojną i kontemplacyjną atmosferę. Czerwony wnosi energię i pasję do wnętrz, tworząc pobudzające i pełne życia otoczenie. Żółty symbolizuje optymizm i intelekt. Czarny to kolor-akcent, który reprezentuje elegancję i wyrafinowanie. Biały oznacza z kolei czystość i prostotę. Jest niezbędnym elementem projektowania zgodnego ze szkołą Bauhausu, ponieważ pełni funkcję płótna, na którym wyrazić można wszystko inne. Mieszając te barwy w różnych proporcjach zyskujemy unikalny designerski i artystyczny efekt. I tę wyjątkową retro tkankę podskórną poruszającą nasze dziecięce struny gdzieś w tle.

Barwy podstawowe i japońskie wnętrza

Ogromnie lubię artystyczną prostotę i znaczenie, które kolory Bauhausu wnoszą do wnętrz, pozwalając ich właścicielom pokazać swoje zainteresowanie dobrym designem i sztuką. Lubię je pewnie tym bardziej, że paleta barw Bauhausu naturalnie wpasowuje się w japońskie wnętrza lub te inspirowane Japonią, ponieważ pozostaje w zgodzie z zasadami minimalizmu, równowagi i harmonii.

Barwy podstawowe to wizualny wyraz równowagi pomiędzy emocjami a intelektem. Ich przemyślane wykorzystanie we wnętrzach wprowadza do nich poczucie harmonii. W przestrzeniach inspirowanych estetyką japońską kolory są używane z rozwagą, tworząc spokojną atmosferę. Powściągliwy i skromny w istocie charakter barw podstawowych sprawia, że nasze oko automatycznie bardziej skupia się na teksturach i organicznych elementach, tworząc przestrzeń, która wydaje się mocno związana z naturą.

Nie ważne, czy jest to nowoczesny apartament w centrum miasta, wiejska posiadłość czy tradycyjny japoński dom. Barwy Bauhausu wprowadzają do wszystkich tych wnętrz odrobinę nowoczesności, jednocześnie pozostając w zgodzie z zasadami japońskiej myśli projektowej. Jak to mówią „match made in heaven”.

Barwy podstawowe i moda

Ośmielę się powiedzieć, że to właśnie paleta barw podstawowych stoi za sukcesem takich romansujących z retro marek odzieżowych jak kultowe The Animals Observatory, Bobo Choses, Tiny Cottons czy Piupiuchick. I porusza umysły projektantów mody nie mniej niż japońskie kimono. Wystarczy wspomnieć choćby o najnowszym partnerstwie Louis Vuitton z Yayoi Kusamą, kolekcjach marek takich jak COS, ARKET, Benetton, Marimekko, Mads Nørgaard i wielu innych, kolekcji Céline Spring/Summer 2014, czy słynnym pokazie kolekcji Yves Saint Laurent Mondrian z 1965 roku. Barwy podstawowe mają supermoce. Nie mam wątpliwości, że jeszcze nie raz zobaczymy je na sklepowych półkach i na wybiegach.

Barwy podstawowe via Tumblr.