Hanaire

Korzenie

Historycznie, wraz z kakemono, czyli pionowym obrazem z wykaligrafowaną sentencją buddyjską, hanaire, czyli wazon na jedną roślinę i chabana tj. kwiat dedykowany ceremonii herbacianej dobierane były pod kątem prostoty i elegancji oraz w zgodzie z aktualną porą roku. Dzisiaj stosowane są już w mniej konserwatywny sposób we współczesnych wnętrzach, pełniąc jednak podobną rolę.

Współczesne hanaire

Dla mnie hanaire to dostojny, skromny i bardzo elegancki element wyposażenia wnętrza, pozwalający subtelnie połączyć je z naturą. Widzę ogromne piękno w skromności jednej przemijającej na moich oczach gałązki, która nie narzuca się swoim przepychem jak tradycyjne bukiety. Sen no Rikyū, uważany za twórcę Drogi Herbaty, nauczał, że kwiaty do ceremonii herbacianej powinny być układane „tak jak rosną w polu”, tzn. tak by widać było pełnię życia danej rośliny. Uważał, że piękno natury można dostrzec właśnie w pojedynczej roślinie. Pozwala to skupić się na detalach, obserwować jak powoli przemija, przypominać o tym co za oknem.

Hanaire to świetny przykład elementu wyposażenia tradycyjnych japońskich wnętrz, który swoją prostotą i znaczeniem zachwyca koneserów designu na całym świecie. Dzisiaj prezentuję moje ulubione propozycje hanaire. Każda z innego zakątka świata.

Mosiężne hanaire kanadyjskiej marki Mjölk, które wisi również na mojej ścianie w sypialni. Wspaniale prosty i ciężki wazon. Estetycznie udźwignie zarówno delikatnego anemona w czerwcu, jak i ciężką gałąź jodły w grudniu.